BİK Genel Müdürü açıkladı: İnternet sitelerine resmi ilan olacak mı?

BİK Genel Müdürü açıkladı: İnternet sitelerine resmi ilan olacak mı?
12 Mart 2020 - 11:36 - Güncelleme: 12 Mart 2020 - 15:43

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran Kırıkkale Valiliğini ziyaret ederek Vali Yunus Sezer ile bir araya geldi.
 
BİK Genel Müdürü Duran, internet sitelerine resmi ilanların alımı ile ilgili soru üzerine açıklama yaparak. İnternet yasasının henüz çıkmadığını, bu nedenle internet sitelerinin bir gazete olarak tanımlanmadığını ama çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
Kendilerinin de İnternet yasasının çıkmasını beklediklerini aktaran Duran, şunlalrı söyledi:
 
“Öncelikle gazetelerimiz basın ilan kurumunun standartları bizi yorabilir diye düşünebilirler ama aslında gelirlerini arttıracakları konusunda rahat olsunlar. Çünkü özellikle kayıp-kaçak konusunda bizim bir takım faaliyetlerimiz çerçevesinde gelirlerini de artacaklarını ümit ediyoruz. Tabi bir standarda da oturmuş olacaklar kendileri. Kendi gelecekleri açısından da fayda sağlayacaklardır. İnşallah Kırıkkale diğer illerle beraber devam edeceğiz.
 
- “İnternet siteleri 18 saat güncelleme yapmaları gerekiyor.”
 
Biz internet sitlerine eğer ilan alan internet gazeteleri aktifse zaten onlara ilave bir katkı veriyoruz. Ama internet yasası çıkmadı biliyorsunuz. İnternet yasası çıkmadı. Onların gazete olarak tanımlanması oluşmadı dolayısıyla o çalışma yapılıyor. Biz de o çalışmayı bekleyeceğiz. O çalışmanın neticesinde mevcut gazetelerin hakkını ihlal etmeden çünkü artık bir lisans diyebiliriz oluşmuş bir hak var. O hakkı zayi etmeden neler yapabiliriz bunları istişare edeceğiz. Bizim çalışmalarımız var ama istişare etmeden o sürece girmeyeceğiz. Dijital dönüşüm artık kaçınılmaz. Bunu gazetelerimizde artık orada eleman bulundurarak güncellemelerini hiç değilse 18 saat güncelleme yapmaları gerekiyor. İçerik üretmeleri gerekiyor. Özel haber üretmeleri gerekiyor. Çünkü artık bu dünyanın kaçınılması çok büyük gazeteler bile dijitale dönüyorlar. Biz de kendimizi buna hazırlayacağız.”
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum